Význam karty Luna (Měsíc)

P1140806Znáte to…

Když se objeví téma, na které se zaměříte, začíná se okamžitě odrážet ze všech stran.

To je zkrátka zákon magnetismu.

Před pár dny na fb koloval výrok s humornou nadsázkou:

„Ženy nemají pravidla, ženy mají nálady. Jakou má žena náladu, takové je pravidlo!“

No a tahle moudrost na mne okamžitě vykoukla na tarotovém kurzu.  Setkání bylo o vnitřním kritikovi a otázka zněla: „Co nám bylo nejvíce vytýkáno v dětství?“ Holky ve skupině začaly sdělovat různé své dětské „přestupky“ a několikrát se ozval i ten, na nějž si pamatuji také.

„Proč pořád brečíš? Okamžitě toho nech! Všichni se na nás dívají…“

Nebudu se tady rozepisovat o tom, jak byl argumentem: „Chlapi přece nebrečí“ utahován kapající kohoutek emocí klukům.

Tohle je totiž článek o holkách. O ženství.

O kartě LUNA.

P1140811-001

V některých tarotových sadách se archetyp s číslem XVIII nazývá „Měsíc“, ale ten mužský rod mi tak nějak nejde z pusy, neboť kartu vnímám jako symbol skutečného ženství.

Se vším všudy.

Definice této karty by mohla znít třeba takto:

„Tarotová karta Luna symbolizuje naše nejhlubší nevědomí, intuici, emoce a často také setkání s vlastní temnotou duše, kde nacházíme své strachy a iluze.  Koneckonců, jednu z iluzí můžeme spatřit přímo na obloze. Luna vypadá, jako by svítila, ovšem ve skutečnosti žádné světlo nevyzařuje. Pouze ho odráží od Slunce.  Přijímá ho. Další odraz vidíme na hladině vody.“

„Co je skutečnost a co je iluze?“ Tak by měla znít otázka, pokud se nám ve výkladu objeví karta Luna (Měsíc).

Měsíční světlo nezáří tak jasně jako to sluneční. Je stříbrně tlumené a vypadá tajemně. „Tajemný“ znamená „skrytý“, co je tajemné, nelze vnímat pouhými pěti smysly, nejde to uchopit, ani racionálně pojmenovat. Tajemno můžeme pouze ve skrytých hlubinách duše cítit a prožívat. A právě tohle nás vede do světa snů, snění, fantazie, intuice a především k tomu, abychom naslouchali svému nitru.

Znamení Ryb a planeta Neptun, tyto astrologické symboly, které se ke kartě váží, svět nevědomí jen podtrhují. Patří sem senzibilita, rozjímání, představivost, citlivost, mystika, meditace, touhy, překročení hranic do nekonečna, ale také zmatenost, klam, závislosti, utrpení.

P1140813Jednou se mne kamarádka zeptala na zajímavou věc: „Víš, proč jsou v buddhistických chrámech převážně mniši – muži?“ A hned odpověděla:  „Protože ženy mají hluboký a bohatý chrám duše ve svém nitru. Nemusí nikam jezdit.“ Dlouho jsem o tom přemýšlela.

Nemyslím si, že by muži byli necitelné prázdné nádoby. Ale ženy jsou díky své přirozené podstatě ve světě prožitků, emocí a intuice zabydlenější víc.

Když to všechno hodně zjednodušíme, mužská energie je zastoupená v aktivitách, vnějších projevech, logice, bystrých a rozumných úsudcích (neboť mužskou energii zastupují živy oheň a vzduch) a ta ženská zase v tvořivosti, umění, intuici, prožitcích (protože k ženským živlům patří voda a země).

Mužská přirozenost je v projevu ega, ta ženská zase v ponoření se do hloubi své duše…

P1140817Proč by tedy ženy neměly vynikat i v náladách!

Všimněte si, jak je oproti stabilnímu (a mužskému) Slunci tajemná Luna proměnlivá, jak se její podoba a tvar mění v podstatě každou noc!

Často se na svých kurzech i v článcích zmiňuji o tom, že společnost jako taková více oceňuje mužské schopnosti než ty ženské.

Více je na příklad ceněná aktivita a daleko méně pasivita, více oceňována logika a racionalita a daleko méně intuitivní přístup, atd., atd., atd.

A tak se omlouvám, pokud to vyjadřuji opakovaně, ale…

 • Pojďme, my, ženy, své ryzí ženství znovu objevovat, oceňovat, oslavovat, obnovovat (a přidejme si klidně i další „óčka“)! Přestaňme si hrát na chlapy, ženství je náš talent, který čeká, až ho rozvineme, prohloubíme a začneme používat…za to pak získáme naplněný a šťastný život.

 

 • Nebojme se svých silných a nevypočitatelných emocí a svých tajemných, a třeba i temných míst, ať vypadají jakkoli strašidelně…je to naše bohatství, je to náš chrám ženství a čím více ho budeme odmítat, tím víc na sebe ten neviditelný a tajemný svět bude upozorňovat – jednoduše proto, že je náš.

 

 • Pojďme přijmout, že se naše emoce často objevují jen tak, bezdůvodně, že se mění, že přicházejí náhle. Možná to dělají z toho důvodu, že jich v sobě máme prostě přehršel. Nevypouštíme je, odmítáme je, skladujeme v sobě, protože přece: „Teď nemůžu brečet, všichni se na mě dívají“. Někde jsem slyšela, že každá žena by měla aspoň jednou denně plakat. Proč ne, může to být skvělá emoční očista…

 

 • Přijměme i svou náladovost a pojďme uzavřít věrné přátelství se svými emocemi – vždyť ony nás vedou tou nejlepší cestou, lepší indikátory a navigátory nemáme!

 

 • Důvěřujme svým intuitivním vhledům, netočme se k nim zády. Každá z nás je „čarodějka“ a čím více budeme důvěřovat své pravé části mozku, kde dřímá ještě stále nerozvinutá intuice, tím více nám vše kolem nás bude dávat smysl.

P1140822Často se bojíme toho, čemu nerozumíme.

Pojďme se tedy pokusit porozumět své vnitřní bohyni Psyché, kterou tato karta také zastupuje. Přece se nebudeme bát své vlastní duše!! Jelikož je ženství symbolem přijímání, pojďme tuto bohyni především PŘIJMOUT a pak teprve prozkoumat – budeme možná překvapené, jak nádherná je. Vzpomeňme si na mytologii – jde o nejkrásnější dceru anatolského krále a její půvab vzbudil žárlivost bohyně Afrodity!

Věřme, že se vyplatí vydat za touto překrásnou bytostí do našeho nejhlubšího podsvětí…

Nakonec mám pro vás – jako obvykle – tematický tarotový výklad. Pojďte na to a odhalte, co je pro vás právě teď skryté a  tajemné.

 

TAJEMNÝ SVIT LUNY

 

1           2

3           4

5           6

7           8

 9          10

           

 1. Co je momentálně pro mne skryté, co nevidím
 2. Co s tím
 3. Po čem právě toužím
 4. Jak si to mohu dopřát
 5. V čem samu sebe klamu
 6. Jak to změnit
 7. Na čem jsem závislá
 8. Jak to uzdravit
 9. Co mi způsobuje utrpení
 10. Jak to proměnit v radost

 

Ještě heslovité shrnutí významu karty Luna (Měsíc):

Hluboké nevědomí, hledání pravdy, romantika, sny, přání a touhy, inspirace, intuice, ženství, rodové kořeny, umění, proměnlivost, fantazie, senzitivita, psychologie, ale i nejistota, nejasnost, přeludy, iluze, vzdušné zámky, strach, deprese, rozčarování, bezhraničnost, emoční propady, závislosti, psychické problémy, citové vydírání.

Poznej sám sebe! Tři tarotové hry
ZDARMA

Vyzkoušejte tři sebepoznávací tarotové hry ZDARMA