Tarotová karta 4 pentakly

P1140386Musím se některých tarotových karet zastat. Jako třeba této.

Tarotová karta 4 pentakly (někdy se také používá

  název 4 mince nebo 4 disky) se obecně netěší zrovna velké oblibě.

Ve významech bývá často prezentována jako lakota, ustrnutí, spory o peníze, nenasytnost, hamižnost, nezdravé ulpívání na majetku, uzavření se před okolním světem, uvíznutí v komfortní zóně, mocenské hry, atd., atd.

Což je pravda. Tuto symboliku karta beze sporu má.

Pokud však vykládáme Tarot tak, že rozdělujeme významy karet na „dobré“ a „špatné“, můžeme se dostat do pasti. Patřím k zastáncům názoru, že každá z tarotových karet má svůj pozitivní i negativní význam (tzv. plusko i mínusko) a taky tímto způsobem vždy u výkladů a rozborů „vařím“. To znamená, že když vykládám tarotové karty, beru v úvahu obě strany mince.

 

Vezměte si za příklad třeba zimní čas, který pomalinku končí. Příroda se zahalila do klidu, stáhla se do sebe, odpočívá. Přestala dávat.

Je tedy „lakomá“? Sobecká? Strnulá? Hamižná? Těžko by někoho z nás něco takového napadlo. Je nám jasné, že pokud by teď nespočinula v nicnedělání, neměla by zjara sílu rozdávat své bohatství.

Jenže – naše těla jsou také součástí přírody! Jsou částí Matky Země, jsou z Ní, patří k Ní. Potřebují se taky občas zastavit, načerpat sílu a vitalitu.

Potřebují regeneraci. Relaxaci. Meditaci. Kontemplaci. A třeba i jinou „aci“.

Možná jsou tyto věci pro někoho navýsost samozřejmé (viz obrázek výše). Já o tom píšu, protože patřím k ženám s velkou dávkou jangové energie. Jinými slovy řečeno – v aktivitě jsem doma, kdežto s pasivitou mívám občas problém (nicméně, říkám si, jestli to podobně jako já nemá většina lidi a bohužel také většina žen, u nichž by pasivita měla být přirozenější). Proto si tyto potřeby musím často připomínat, abych je praktikovala.

A to se pak okamžitě od svého věrného vnitřního „pana kritika“ dozvídám, jak jsem pohodlná a líná!!! Není to některým z vás povědomé? 🙂

P1140390

Když si však čas k nabrání nových sil dopřeju (samozřejmě za neustálého mrmlání vnitřních kritických hlasů, jako že, co se mám co flákat a nic nedělat, kam tohle všechno spěje…), pravidelně žasnu, kolik nápadů a energie začne následně ze mne tryskat a co všechno zvládnu za rekordně krátkou chvíli!

Co si budem povídat, stejným způsobem nás každoročně okouzluje, jakým fofrem po dlouhé bílé zimě začnou na jaře pučet stromy a s jakou vitalitou se z ještě zasněžených strání klubou krokusy a narcisky!

Rostou nám přímo před očima.

Zkrátka, moudrá květena i fauna ví, co dělá a Tarot v sobě moudrost Přírody i Života skrývá a zároveň těm, kdo o to stojí, odhaluje.

P1140384

Samozřejmě, že krom ochoty dopřát si čas pro sebe a svou regeneraci, jsou v tarotové kartě 4 pentakly ukryty i jiné pozitivní významy, jako např. osobní síla a moc, zakořenění, pevné základy, budování bohatství, schopnost materiálně se zabezpečit, uvědomění, že nejprve je nutné naplnit své vlastní potřeby a pak teprve rozdávat druhým (čtyřky ostatně vždy hovoří o stabilitě, pevnosti, struktuře, ukotvení, materializaci, statice…).

S čím se však v souvislosti s touto kartou setkávám nejvíc, je osobní prostor a vymezení si zdravých hranic. A to v čemkoli.

Pokud vás tohle téma zajímá a čtete tento příspěvek ještě čerstvý, oprašte své tarotové karty a přijeďte v sobotu 24. 4. 2018 do Brna na tarotový workshop.

Právě na důležitost osobního prostoru bude tento tarotový den zaměřený.

28

Menší výklad na téma čtyřky pentaklů si můžete udělat už teď. Než se do něj pustíte, vezměte si papír a tužku a napište svými slovy, co pro vás osobně znamená „osobní prostor“. A pak už jen zamíchejte svůj tarotový balíček, vytáhněte na každou z pozic jednu kartu a odpovězte si na níže uvedené otázky!

 

Osobní prostor

 

1     1     1

2     3

 

  1. Co potřebuji pro svůj bezpečný a příjemný osobní prostor (3 karty)
  2. Co (kdo) mi můj osobní prostor nejčastěji narušuje (1 karta)
  3. Co s tím mohu udělat (1 karta)

Přeji vám co nejkrásnější předjaří a příjemný vstup do jarního znovuzrození!

 

Poznej sám sebe! Tři tarotové hry
ZDARMA

Vyzkoušejte tři sebepoznávací tarotové hry ZDARMA