Sebepoznávací tarotová hra

Příklad pohádky

Ke své pohádce jsem si vybrala tarotovou sadu THELEMA Tarot Renaty Lechner a Jaymi Elforda.

1. karta: název pohádky

Tahle karta mi příliš možností nedává. Takže název pohádky by mohl znít: „O moudré a spravedlivé královně“. Na kartě vidím, jak královna drží svou levou dlaň u srdce, nebude to tedy žádná ledová královna. Naopak – cítím z ní jemnou laskavost a zároveň velkorysost, moudrost a důstojnost. Tyto vlastnosti určitě nezískala jen tak, mám pocit, že byly životními zkušenostmi vybroušeny jako křišťál. Usuzuji tak z šedivého oblaku, z něhož se jakoby vyloupla. Napadá mě příměr „Povstala z popela“. Její vítězný výraz mne inspiruje ke jménu Viktorie.

2. karta: úvod

První, co mne napadlo: tohle je ta královna coby dítě! Takže začátek pohádky je docela snadný.

„Bylo, nebylo. V jedné horské vesničce (na kartě vidím hory v dálce) se jednoho dne narodila krásná, zdravá holčička. Její rodiče jí dali jméno Viktorka. Dítě se narodilo do chudé chaloupky. Ostatně – celá tato horská vesnička žila velmi skromně. Viktorce přišel za kmotra strýc, který vykonával pro tamního krále věštecké a astrologické služby (všimla jsem si zvěrokruhu kolem postavy). Protože mu překrásné děťátko učarovalo, přál si, aby mělo šťastný život a doufal, že mu budou hvězdy nakloněny. A tak se podíval do svých astrologických výpočtů. Ty ho však příliš nepotěšily. Zjistil, že již v raném dětství potká dívku tragédie a ona bude muset velmi brzy dospět, aby mohla čelit životním výzvám. Naštěstí je její srdce čisté jako padlý sníh (bílá růže v levé ruce)! Kmotr – astrolog věděl, že takovým lidem Hvězdy po celý život pomáhají. Navíc vyčetl, že má Viktorka šanci dostat se z chudých poměrů do vyšších společenských sfér (brána za zády postavy), a tak už jen holčičce požehnal a popřál jí štěstí. Jako dárek jí věnoval barevné pírko pro ochranu (peříčko nad čelem postavy).

3. karta: zápletka

Strýc – astrolog se nemýlil. Viktorce nebylo ještě ani deset let, když její rodiče tragicky zahynuli. Děvčátka se ujali příbuzní. Protože však ve vsi všichni zápasili s chudobou, dítěti se od drsných horalů příliš lásky ani pozornosti nedostávalo. Není divu, že se holčička uzavřela do svého vnitřního světa. Nejčastěji si povídala s hvězdnou vílou Stříbřenkou, která jí ochraňovala na každém kroku. Kdykoli Viktorka potřebovala útěchu, zavřela oči a cítila, jak na ni Stříbřenka ze dvou kalichů vylévá nádhernou láskyplnou energii a hned jí bylo líp. Jednou se dívka tak zasnila, že se jí zatoulala ovce, kterou se již nepodařilo najít. Pro chudé příbuzné to byla velká ztráta, rozzlobili se na Viktorku a vyhnali ji do světa.

5. karta: ponaučení

Když se tak dívám na kartu, ponaučení z pohádky by mohlo znít asi takto:

„To, že láska, poctivost, dobré srdce a pracovitost člověka dovede ke štěstí, není jen výsadou pohádek. Tohle patří i do skutečného života. Copak někdo, kdo je prolhaný, krade a podvádí, dokáže být skutečně šťastný? Myslím, že ne…“