Rok 2019 - rok Viselce | Tarotová škola
Karta roku
Semináře
KUrzy Tarotu

Rok 2019 – rok Viselce

Příběh o Viselci mi před lety vyprávěl jeden známý.

Přihodilo se to prý ve starodávném Egyptě, před tisíci lety, v čase, kdy v tomto místě žili vědomí a velmi vyspělí lidé. Koneckonců – prameny tvrdí, že právě odtud a právě z této doby pochází 22 archetypů velkých arkán coby CESTA ZASVĚCENCE.

No a stalo se to, že syn tehdejšího faraona začal být velmi nespokojený se svým životem. A jelikož byl – jak jsem již zmínila – moudrý a vyspělý, věděl, že mu v jeho nespokojenosti z vnějšího světa a světských radovánek nic nepomůže. Ani projížďka po Nilu, ani lahodné pokrmy, ani rozptýlení krásných dívek…

Byl vědomý, takže věděl: volá ho jeho DUŠE, aby mu sdělila cosi důležitého.

Faraonův syn se poté rozhodl, že se nechá dobrovolně připoutat do pozice, která je znázorněná na tarotové kartě číslo XII. Udělal to proto, aby nemohl ve slabé chvilce podlehnout svodům svého ega, které by ho zaručeně lákalo ven.

To zní logicky. V zájmu našeho ega totiž rozhodně není předat žezlo života DUŠI. Ego touží po tom, aby vládlo samo, a to v nejlepším případě –  totálně. A dělá pro to vše, co může.

Jak příběh o faraonovic synkovi dopadl?

Štastně!

Možná jste to poznali podle svatozáře, kterou má visící postava kolem své hlavy. Viselec dosáhl osvícení! Rozsvítilo se mu, pochopil…

Pamatuji si, jak mě tehdy moudrost tohoto činu dostala!

Možná si teď řeknete, že nebyl v historii jediný, že něco podobného udělal Buddha, Ježíš nebo jiní MISTŘI života.

No právě!!!

O to tady jde. Jde o to, uvědomit si, kolik času prožijeme v každodenních stereotypech pod nadvládou svých mentálních návyků! Uvědomit si, že možná většinu našeho života řídí jakýsi (cizí) automatický pilot. A hlavně – uvědomit si, že každičkou svoji nespokojenost můžeme změnit právě tím, že automat vypneme, stereotypy narušíme něčím jiným a začneme sledovat, co všechno běží naší hlavou a jaká že to přesvědčení, jaké že to názory ovládají náš život, aniž bychom si to možná uvědomovali…
Podobné příběhy, jako je ten o Viselci, nám v celé historii lidstva neustále připomínají, jak je tenhle počin důležitý!

Jak je v jisté etapě svého života nutné:

 • vymanit se z role oběti (jsme přeci neomezení Tvůrci)
 • “ukřižovat” své ego
 • podívat se na svůj život z jiných úhlů pohledu
 • přehodnotit svůj žebříček priorit
 • začít více vnímat své pocity místo svých myšlenek
 • zjišťovat, jak situaci vnímají ti druzí z jejich pozice
 • všimnout si toho, co nás omezuje a svazuje
 • všimnout si, na čem lpíme
 • všimnout si, do jakých slepých uliček jsme se dostali
 • všimnout si, kam se probůh stále tak ženeme a proč

Abychom tohle všechno mohli udělat, je třeba se v první řadě ZASTAVIT!

Co si budem povídat – zastavit vlak, který má koleje vyryté hodně, hodně hluboko, není zrovna snadné. Proto je karta Viselec až dvanáctým archetypem. Je to dvanáctá učební lekce Cesty Blázna. Blázen neboli duše, která se vtělila, si již předtím prošla jedenácti životními výzvami. A prošla je bez ztráty desítky, jinak by nebyla puštěna dál! Leccos se tedy už naučila a je nějakým způsobem vyzrálá, takže teď už na to má!

Měla by to dát!!
No a k této větě jsem se ve svém rozvláčném úvodu chtěla dostat – neboť tento článek je především o nadcházejícím roku 2019, kdy součet čísel v letopočtu dává číslo dvanáct.

Dvanáctá tarotová karta Viselec…

Jestliže nás od 1. 1. 2019 všechny čeká vibrace této tarotové karty, jsme již zřejmě coby lidstvo na lekce a dovednosti tohoto archetypu dostatečně zralí, ať už to vypadá jakkoli.

A to je dobrá zpráva!

Chce to však změnit úhel pohledu. Třeba i tak, že se fyzicky postavíme na hlavu (to prý taky pomáhá :-)).

Chce to přestat hledat viníky ve vnějším světě a ukazovat prstem na ostatní (protože i když ukazováček směřuje na “toho padoucha”, tři ostatní prsty naši ruky ukazují na nás) a změny k lepšímu spíše hledat ve svém vlastním jednání.

Chce to dopřát si čas na meditaci, rozjímání a chvilky pro sebe. Říkáte, že to nejde? Když si první den dopřejete pět minut a zjistíte, že se svět bez vaší aktivity nezbořil, pak ten čas můžete každý den prodlužovat. Ale!!! Systematicky, pravidelně a disciplinovaně – bez toho staré návyky nezměníme.

Chce to sepsat si své současné hodnoty a priority. Pak se na ně podívat a pravdivě si odpovědět, jestli to tak skutečně cítíme a chceme a jestli není čas něco přehodnotit. Dříve náš starý žebříček hodnot určitě dával smysl, ale my jsme už přeci z dětských triček vyrostli…

Chce to nejít hlavou proti zdi! Nepodceňovat “Řeč Vesmíru” a všímat si různých synchronicit.

Chce to:

 • zklidnit se
 • umět odpočívat
 • meditovat
 • vnímat a akceptovat své pocity
 • oprostit se od potřeby mít nad vším kontrolu
 • umět si říct: „Nemusím všechno dokonale zvládat!“
 • najít v sobě pokoru
 • přestat se vnímat jako oběť, když se něco nepovede

Jaký tedy bude nadcházející rok 2019?

S největší pravděpodobností poplyne v duchu věty: „Všechno, co potřebujeme, k nám přijde v ten správný čas!“

Teď přichází část, kterou píšu dost nerada…

Každá karta má totiž svůj pozitivní i negativní význam a každá lekce má své dary, ale také své výzvy. V pozitivním aspektu je tarotová karta Viselec o dobrovolném zastavení – Viselec visí z vlastní vůle.

Nicméně, stává se občas, že jdeme životem natolik zaslepení a spící, že nás dokáže probudit jen něco opravdu radikálního. Třeba autonehoda. A k rozjímání a promluvě se svou duší se dostaneme až na nemocničním lůžku. Teda v tom lepším případě. Jsem přesvědčená, že vám se nic takového nestane – vy své duši nasloucháte. Jinak byste nečetli tyto řádky. Určitě však znáte příběhy lidí, kteří tímto probuzením prošli a ačkoli pak byli pohybově znevýhodnění, jejich život nabyl úplně jiných rozměrů a oni žili plněji a radostněji než kterýkoliv zdravý člověk.

Jsem optimista, a proto věřím, že svou temnou stránku a radikálnost nám Viselec nebude muset ukazovat. Že  si dáme říct, že budeme ochotní naslouchat…

Na závěr ještě shrnu obecný význam tarotové karty Viselec: zastavení, odevzdání, trpělivost, obrat na základě hlubšího poznání, schopnost vcítit se do jiných lidí, nutnost přehodnocení, smíření se s osudem, ochota vidět situaci z různých úhlů pohledu, ale i nucené zastavení, „ukřižování ega“, paralýza, slepá ulička, pocit oběti…

Astrologické zastoupení má tato karta v planetě Neptun. Svět Neptuna se podobá mlze, v níž se můžeme cítit stísněně, ale lze v ní spatřit nekonečno. V tomto stavu jsme přenášení do světa fantazie a hlubokého nevědomí, kdy je vnímání reality ochromeno. V nadcházejícím roce nás tedy můžou provázet nevysvětlitelné stavy a můžeme mít pocit chaosu. Nezapomínejme však, že z chaosu vznikl Svět a v každém chaosu je obsažen nový počátek.

 

…a na úplný závěr (a teď už opravdu :-)) mi dovolte malou nedělní chvilku poezie.

Možná znáte můj projekt “Tarotek” pro rodiče a děti. Karty velkých arkán jsem přejmenovala tak, aby byly názvy dětskému vnímání bližší a ke každé z nich jsem napsala básničku. Níže uvedenou veršovankou bych chtěla upozornit na ještě jeden důležitý význam tarotové karty Viselec.

 

Nelze všechno míti hned.

Copak byl hned stvořen svět?

Jistě, že ne malý smíšku,

Také ty jsi rostl v bříšku.

Všechno má svůj správný čas,

to ví přeci každý z nás.

Jedna velká super ctnost

má název

TRPĚLIVOST

 

Přeji nám všem krásný rok 2019!

Nechť je to rok znovuzrození naší duše, nechť je to rok hlubokých vhledů, plných cenných prozření. A nechť je to rok začátku našeho nového a šťastného života, v němž budeme nejen ctít, ale i praktikovat skutečné životní HODNOTY!

S láskou Sophie 🙂

 

Komentáře

Přihlašte se k odběru newsletteru
Získat newsletter